Hijyen Denince

Sağlığa zarar verecek ortamikroplardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanır.

Her insan kendi temizliğinden sorumludur. Çocuk yaşlarda anne, baba veya öğretmenler tarafından çoğu zaman bizzat yapılarak öğretilen temizlik uygulamalarının, çocukluktan sonra bireyin kendisi tarafından yapılması gerekmektedir. Örneğin; tuvaletten sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce ellerin yıkanması bir alışkanlık olmalıdır. Her gün yapılan işler arasında banyo yapma bir başka temizlik uygulamasıdır.http://www.anfatemizlik.com.tr/hizmetlerimiz/dis-cephe-cam-temizligi/amp

 

Temizliğin sadece görünür kirlenme olduğunda yapılması yeterli değildir. Örneğin; uykudan uyanınca yüzün yıkanması, çamaşırların değiştirilmesi, gündelik temizlik uygulamalarıdır.

Su ve sabun olmadan temizlikten bahsetmek olası değildir. Gelişmiş toplumlarda kişisel temizlikte en fazla kullanılan malzemelerin başında su ve sabun gelmektedir. Bunun yanı sıra banyo süngerleri, lifleri, diş fırçaları, el ve ayak temizliği ile vücut temizliğinde kullanılan fırçalar, tırnak makası ilk akla gelen temizlik araçlarıdır. Bunların tümü başkalarıyla paylaşılmaması gereken, kişisel temizlik araçlarıdır.

Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Sadece beden temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir… Her türlü Temizlik ve hijyen hizmetleri için bizi arayabilirsiniz.

 

İşyeriniz ve Temizlik

Sağlığımız, yaşadığımız ortamın temizliğinden doğrudan etkilenir. Temizlik işlemleri bilinçli olarak yapılmadığında var olan kirlilik daha geniş yüzeylere yayılabilir. Ancak temizlik elemanları dahi, nasıl temizlik yapılması konusunda bilgi sahibi olmayabilirler. Bu yüzden sürekli tercih sebebi olan ANFA Temizlik profesyonel personel ile çalışmaktadır.

Ofis genel temizliği günde bir yapılmalıdır. Tüm mobilya ve malzemeler ortama yerleştirilirken, temizlik için kolaylık sağlama düşüncesiyle, özel ilgi gösterilmelidir. Yerinden oynamayacak kadar ağır olan parçaların arkasında ve yanında boşluk bırakılmalıdır, jaluzi gibi fazla yüzey içeren ve temizliği zor olan malzeme yerine, olanak varsa yıkanabilen basit gereçler kullanılması yararlıdır.

Kirli zeminleri temizlerken kiri temiz alanlara yaymamak amaç olmalıdır. Temizlik gereçleri temizlenen yüzeylerden her zaman ve kesinlikle daha temiz olmalıdır.

1. Önce görünen kirler temizlenir; ileri temizlik, aşamalı olarak uygun sırayla gerçekleştirilir.

2. Temizliği yapılan yüzeyler sonunda kuru olarak bırakılır.

3. Kullanılacak malzeme etkili, kullanım amacına ve standartlara uygun olmalıdır.

 

Ezilmiş Halılar  http://www.anfatemizlik.com.tr/hizmetlerimiz/dis-cephe-cam-temizligi/amp

Halılarınızın ezilmiş yerlerini düzletmek için, ıslak bir bezle ılık ütüyü bu ezilmiş yerlerin üzerinde gezdirin. bu işlemi yaparken ütüyü çok fazla bastırmamaya çalışın. Ezilmiş olan kısımların dikleştiğini göreceksiniz. Gerekirse biraz da fırçalayabilirsiniz.

 

Çiçekleriniz Bozuluyorsa  http://www.anfatemizlik.com.tr/hizmetlerimiz/dis-cephe-cam-temizligi/amp

Evinizdeki çiçekler bazen böcek yüzünden kurur. Onların çiçek köklerini yemelerini önlemek için sigara külünden yararlanın. Çiçek köküne dökeceğiniz küller, böceğin hastalanıp ölmesini sağlar.

 

Koltukların Tozunu Alırken http://www.anfatemizlik.com.tr/hizmetlerimiz/dis-cephe-cam-temizligi/amp

Elektrik süpürgeniz yoksa ve koltuklarınızın tozunu almanız gerekiyorsa, şu yöntemi uygulayın. Tozunu alacağınız eşyanın üstüne nemli bir bez yayın, beze sopa ile vurarak tozunu çıkarın. Çıkan toz nemli beze yapışacaından hem oda tozlanmaz, hem de eşyalarınız tertemiz olur.

 

Güvelerden Kurtulmak İçin

Güvelerin dolaplarınızı istila etmelerini önlemek için, büyükçe bir portakal alın, üzerine kabuğu görünmeyecek kadar sık biçimde karanfil batırın. Bu karanfilli portakalı giyecek dolabınıza ya da sandığın bir köşesine koyun. Böylece güveleri giyecek dolaplarınızdan uzak tutmuş olursunuz.

 

Tahta Kapı ve Çerçeve Temizliği

Ellerinizin beyaz veya açık renge boyanmış kapı ve tahtalar üzerinde nasıl kötü izler bıraktığını bilirsiniz. Tahta eşyalar böyle kirlendiği zaman yapacağınız işlem şundan ibaret: Çiğ bir patatesi ortadan ikiye bölün ve lekeli yere hafifçe sürün. Lekeler hemen yok olacak ve eşya eski haline dönecektir. Ayrıca tahta eşyayı temizlemek için şu yöntem de çok etkilidir. İki çorba kaşığı çayı kaynar su içine atın. Su soğuduktan sora renkli kapı veya tahta eşyayı sünger yardımıyla bu su ile yıkayın. Yuşak bir bezle kurutun.

 

Paslı Eşyalar

Makas ve bıçaklardaki pas lekesini çıkarmak için en iyi çare gazdır. Pas olan yeri birkaç defa gaza batırılmış bir bezle silin. Sonra da yünlü bir kumaş parçasıyla kurulayın.

 

Kahve Dökülürse

Üzerinize veya halıya kahve dökülürse, lekeyi soğuk suyla ıslattıktan sonra hemen birkaç damla gliserin ile çitileyin.ve yaymadan oldugu yere temas uygulayın

 

Deri mobilya bakımı

1.Deterjan, aseton, sabun gibi kimyasal maddeleri deri mobilyanızdan uzak tutmalısınız. Kimyasal maddeler, derinin doğal yapısına aykırı olduğu için deriye zarar verir.
2. Deri mobilyanızı ısıdan korumanız gerekir. Direk güneş ışığı da derinin solmasına sebep olur. Mobilyanızı kaloriferden en az 30 cm. uzağa yerleştirmelisiniz.
3. Evcil hayvanlarınızı deri mobilyanızdan uzak tutmalısınız. Evcil hayvanlar, tırnaklarıyla deriye kalıcı zararlar verebilir.
4. Deri koltuğunuzun tozunu, elektrik süpürgesi gibi araçlarla almaya çalışmak deriye zarar verir. Koltuğunuzun tozunu nemli bir bezle almanız, derinin temizliği için yeterli olacaktır.
5. Koltuğunuzun derisinin daha parlak ve canlı görünüm kazanması için deri bakım setlerini ve şeffaf deri cilasını üç ayda bir kullanmalısınız.

 

Mobilyalarınıza TEMİZLİK ÖNERİLERİ

Leke, tekstil üzerinde belirli bir bölgede oluşan, kumaşın ipliklerini etkileyen boyar madde şeklinde lokal bir “kir”dir. Çok çeşitli şekillerde oluşabilen lekelerin özellikleri de çok değişik olabilir. Bu sebeple, hangi leke ve hangi kumaşta nasıl bir işlem uygulanması gerektiği bilinmeli ve doğru metod uygulanmalıdır. Aşağıda belirttiğimiz temizlik önerileri, ürününüzde oluşabilecek lekelerin çıkarılmasında size kolaylık sağlayacaktır.

 

Genel Temizlik Önerileri

* Ürününüzü kesinlikle lekeli bir şekilde bırakmayınız. Hemen hemen bütün lekeler, yeni oluştuklarında, kurumalarına fırsat bırakılmadan silinirse çıkarılır. Isı, ışık ve hava ile temas, lekeyi sabitleştirir ve çıkarılması zorlaşır. En zor lekelerin bile taze iken çıkarılması kolaydır.

* Ürününüzün üzerine leke yapabilecek herhangi bir madde (su, çay, yiyecek maddeleri vs) dökülmesi durumunda hemen müdahale ediniz. Sıvı maddeleri, emici bir bez veya kağıt havlu ile emdirerek temizleyiniz, katı maddeleri ise kumaşa zarar vermeden alınız. Kumaş üzerinde leke kalması durumunda “Kumaş Çeşidine Göre Temizlik Önerileri” bölümünde belirtildiği gibi temizleyiniz.

* Temizleme işlemi için kullanacağınız bütün karışımları, kumaşın görünmeyen bir yerinde test ediniz. Karışımı kumaş üzerine uygulayınız ve beyaz bir havluyu üzerine bastırınız. 20 saniye kadar bekledikten sonra kumaşın rengi havluya geçmemişse ve kumaşta tüylenme, renk akması vb problem olmamışsa o karışımı kullanabilirsiniz, aksi takdirde kullanmayınız. Bazı kumaşlar özel tasarımları sebebiyle hassastır. Bu tip kumaşların temizlikleri de çok hassas yapılmalıdır. Kumaşın görünmeyen bölgesinde yapacağınız deneme size bu konuda bir fikir verecektir.

* Ürününüzün üzerinde oluşabilecek tozları, leke oluşmasına fırsat bırakmadan temizleyiniz. Ürün üzerine dökülen herhangi bir sıvı (temiz su bile aynı etkiyi gösterebilir) kumaş üzerindeki tozların leke oluşturmasına sebep olabilir. Oluşabilecek lekeleri “Kumaş Çeşidine Göre Temizlik Önerileri” bölümünde belirtildiği gibi temizleyiniz.

* Temizlik için sert cisimler, kimyasal maddeler, çamaşır suyu gibi ağartıcılar kullanmayınız.

* Kumaşı ıslatarak, bastırarak, fırçalayarak temizlemeyiniz.

* Halı yıkama makinası kullanmayınız.

* Kurutma işlemi için ütü kullanmayınız ve ürünü güneş ışığında bırakmayınız.

* Kuru temizleme yapılabilir etiketi veya işareti yoksa kesinlikle kuru temizleme yaptırmayınız. Kuru temizleme yapılabilen kumaşlarda işlemin doğru uygulandığından emin olunuz. Yanlış uygulanan kuru temizleme işlemi kumaşınıza zarar verebilir.

* Yıkanabilir etiketi veya işareti yoksa kesinlikle yıkamayınız. Yıkanabilir kumaşlarda mutlaka talimatlara uygun hareket ediniz.
Ürününüzde kullanılan kumaş cinsine göre tavsiye edilen temizlik metodları aşağıda verilmiştir. Ürününüzün kumaş cinsini, ürünü aldığınız bayiden, teknik servislerimizden veya çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz.

NOT: Ürününüz ve kumaşınızla ilgili özel temizlik ve kullanım önerileri olabilir. Ürünle birlikte bu bilgileri bulunduran etiket, broşür vs verilmişse, lütfen önce bu özel önerileri uygulayınız (bu etiketler ürünün ambalajının içinde de olabilir)

NOT: Bazı ürünlerde aynı kumaş içinde farklı özellikte bölgeler bulunabilir veya ürünün değişik bölgelerinde birden fazla kumaş çeşidi kullanılabilir. Lütfen bu farklı bölgeleri kendi özelliğine göre temizleyiniz.

NOT: Burada verdiğimiz temizlik bilgileri tavsiye niteliğindedir. Tüm kumaşlarda ve tüm lekelerde aynı sonucu vermeyebilir. Evde temizleyemediğiniz lekeler için lütfen uzman temizlik şirketlerine başvurunuz.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Pratik bilgiler paylaşan blog yazarı Jill Nystul, herkesin evinde kolaylıkla uygulayabileceği bir temizlik formülü buldu.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Fırın tepsilerini temizlemek her kadının kabusudur. Jill’in evde tesadüfen yarattığı formül, tepsileri kusursuzca temizliyor. Bu mucize karışımı hazırlamak için yalnızca karbonat ve hidrojen peroksite ihtiyacınız

Ev temizliği için pratik bilgiler
İlk önce karbonata bir miktar hidrojen peroksit karıştırın ve karışımı tepsiye uygulayın. Üstüne bir kat daha karbonat serpin ve bir saat kadar karışımı tepsi üzerinde bekletin.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Beklemeden sonra tepsiyi biraz ovuşturun. Kirlerin kabuk kabuk çıktığını göreceksiniz.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Sadece iki malzeme ile ulaştığınız sonuca inanamayacaksınız. Tepsileriniz artık pırıl pırıl! Bu karışımı isterseniz fırınlarınızı temizlerken de kullanabilirsiniz.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Kahve ve çay sebebiyle seramik fincanların içerisinde oluşan lekelerden kurtulmak aslında çok kolay.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Bir havluya karbonat döküp fincanların içini ovun. Ardından bol su altında fincanları yıkayın. Lekelerin çözündüğünü ve kaybolduğunu göreceksınız

Ev temizliği için pratik bilgiler
Dolap kapağındaki birikmiş kirleri temizlemek için;

Eski bir diş fırçasını, zeytinyağı ve karbonata batırın ve lekelerin üzerini fırçalayın…

Ev temizliği için pratik bilgiler
İnce bir tel çubuğuna temizlik bezini sarıp fırınların ara camını temizleyebilirsiniz…

Ev temizliği için pratik bilgiler
Kireçlenen ütünüzü kurtarmak için ütünüzü tuz yığınının üzerinde gezdirin sonuca inanamayacaksınız.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Hayvan tüylerini koltuktan temizlemek için plastik eldiven kullanın.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Sararmış yastıkları beyazlatmak için; 1 ölçek çamaşır deterjanı, 1 bulaşık deterjanı tableti, yarım ölçek boraks ve 1 ölçek beyazlatıcı ile çok sıcak suda yıkayın.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Ahşaptaki çizikleri temizlemek için çizik olan yerleri yarım ölçek sirke ve yarım ölçek zeytinyağı ile ovun.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Kireçli duş başlığını bir bardak sirke ile çözebilirsiniz. Bir bardak sirkenin içine koyacağınız duş başlığını 20 dakika bekletin.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Ahşap masadaki yanık izlerini geçirmek için havluyu serin ve sıcak ütüyü havlunun üzerinde gezdirin.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Koltuk üzerindeki lekeleri alkole batırılmış temizlik fırçası ile ovalayın.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Mangal temizliği için mangalı soğanın yarısı ile silin.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Ahşap üzerindeki kalem çiziklerini geçirmek için, çiziğin olduğu yeri diş macunu ile ovun.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Halı lekesi için beyaz sirke ve suyu karıştırın. Leke geçinceye kadar ovalayın. Kuru havlu ile kurulayın.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Kahve makinesini temizlemek için 2 bardak beyaz sirkeyi kahve makinesine koyun. Hazneye su doldurun ve tekrar çalıştırın.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Tezgahlar için 1 bardak su, beyaz sirke ve isteğe bağlı olarak 8 damla zeytinyağını karıştırın. Tezgahın üzerine püskürtün. Mikrofiber bir bez ile silin

Ev temizliği için pratik bilgiler
Fincanlardaki kahve ve çay lekeleri için 2 kaşık suya 1 kaşık kabartma tozu dökün. Gece boyunca bekletin. Sabah bir sünger ile silin.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Havluların güzel kokması için 3 bardak beyaz sirke ve yarım bardak suyu karıştırın. Karışımı 1 dakika mikrodalgada ısıtın ve içinde kabartma tozunu eritin. Hoş bir koku için esansiyel yağ ekleyebilirsiniz.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Pırıl pırıl camlar için 1 yemek kaşığı beyaz sirke ve 1 litre suyu karıştırın. Karışımı cam üstüne püskürtün ve mikrofiber bez ile silin.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Fırın içlerindeki yağ lekeleri için kabartma tozu ve tel sünger kullanarak fırını silin.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Tavanın ya da tencerenin dibinde kalan yanmış yemek kalıntılarının üstüne kabartma tozu serpin ve sıcak su ekleyin. Gece boyunca bekleyin. Sabah sünger ile ovalayın.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Küfü önlemek için duştan sonra; duş kapılarını, duvarlarını ve perdeleri beyaz sirke ile temizleyin.

Ev temizliği için pratik bilgiler
Sadece beyaz sirke dökün ve silin!